Informace o stříhání

Náš salon se také věnuje stříhání koček. Zabývám se chovem koček plemene Ragdoll již mnoho let a mám spoustu zkušeností jak s úpravou tak i s chováním koček. Kočky se standartně nestříhájí a nejčastějším důvodem proč lidé dávají ostříhat kočku je z důvodu zacuchání nebo zplstnatění srsti a nebo z důvodu línání. Zplstnatělou srst je potřeba odstranit. Nejčastěji se tvoří na břiše, bocích, okolo ocasu, na krku a v podpaží. Kočka si takovou srst sama odstranit nedokáže a hrozí ji zdravotní komplikace. Kůže pod zplstnatělou srstí se může zapařit, mohou vznikat ekzémy a vyrážky a další problémy. Nejčasteji mají problém dlouhosrsté kočky.

 

V případě úplného zplstnatění po celém těle je nejlepší srst odholit strojkem. Pokud má kočka plst nebo dredy jen místy, tak je možné vystříhat pouze tato místa nůžkami a zbytek srsti vyčesat. Cucky jsou obvykle až uplně u kůže a někdy je jednodušší použití strojku. Záleží také na trpělivosti kočičky.

Lze použít i kosmetiku ulehčující rozčesávání, ale ne každá kočka vydrží koupání s fénováním a pak i vyčesávání, které může být časově náročné. Často kočky také nesnesou fén.

V poslední době je trendem stříhat kočky také z důvodu línání. Podobně jako u pejsků majitelé nemají čas na pravidelné vyčesávání srsti nebo také trpělivost protože ne každá kočka si nechá česání líbit a to obvzlášť na výše zmíněných místech jako břicho, podpaží atd. Nejsem zastánce oholených koček, ale mnohdy je to lepší varianta, než kdyby se majitel kočky jakkoliv zbavil protože zjistí že má plný byt chlupů nebo aby kočka trpěla a měla po těle dredy. Nabízím také službu vyčesávání línající srsti u mě v salonu, ale samozřejmě vyčesáním línání zcela nezastavíme.


V žádném případě kočky neuspávám ani jim nepodávám žádné tišící a uklidňující přípravky. Kočku lze bez problému ostříhat i bez toho. Většinou je lepší přítomnost majitele aby kočičku přidržoval případně uklidňoval. Časté použití léků na uspávání nebo na uklidnění není pro kočku vhodné ze zdravotních důvodů. Ze zkušenosti mých klientů vím, že při stříhání na veterinách kočky přispávají nebo uspávají do úplné narkózy, ale jde to zvládnout i bez toho.


U koček jde především o rychlost střihačky, protože kočka vydrží z mé zkušenosti trpělivě držet jen chvíli a někdy se začne bránit drápky nebo kousáním.

Nabízím také možnost pravidelného vyčesávání srsti u mě v salonu. Mnoho koček s majitelem doma nespolupracuje a to hlavně při vyčesávání břicha. Majiteli i vysvětlím jak o kočku pečovat a čím ji česat. Pravidelným česáním předejdeme tvoření cucků a následnému stříhání.


Vymezuji si právo kočku nedostříhat pokud začne být velmi agresivní, kouše a seká drápky.

home-cat

Stříhání drápků koček

Stříhání drápků se doporučuje především kočkám žijícím v bytě. I přesto, že kočce pořídíte škrabadlo, neobrousí si na něm drápky dostatečně a může to tak odnést i váš nábytek. Venkovním kočkám se stříhání drápků příliš nedoporučuje jelikož je to jejich zbraň a zároveň je využívají při šplhání. V obou případech je dobré drápky občas zkontrolovat. Pokud by byl nějaký drápek roztřepený nebo nalomený je dobré jej ošetřit aby se nezatrhávaly. Na stříhání drápků se používají speciální kleštičky.

unnamed-1 unnamed